Vláknité izolácie
Do tejto kategórie patria minerálna vlna a sklenná vlna. Minerálna vlna je izolačný materiál, ktorý pozostáva z anorganických vlákien prírodného alebo syntetického pôvodu. Väčšinou sa používa na tepelnú izoláciu ako výplň medzi konštrukčnými prvkami (krov, priečky a pod. ) alebo v tvrdšej konzistencii ako fasádna izolácia. Minerálne vlákno sa získava z tavenej kameniny (siderit, vápenec, dolomit, bazalt, čadič a iné), do zmesi sa pridávajú aj recyklované suroviny ako sklo a koks. Svoje využitie má aj ako akustická izolácia. Výroba minerálna vlny je veľmi náročná na energiu, ale výrobcovia tvrdia o jej ekologickom prínose vo forme šetrenia energie pri aplikácii na budovy. Najväčšou výhodou minerálnej vlny je jej nehorľavosť, hoci z opačnej strany minerálna vlna veľmi dobre prepúšťa vzduch a tým pádom podporuje horenie iných horľavých konštrukcií alebo zariadení budovy. Sklená vlna na rozdiel od minerálnej vlny obsahuje sklenné vlákna a má podobné vlastnosti ako minerálna vlna. V poslednej dobe sa na trhu objavila fúkaná minerálna izolácia. V podstate ide o rozdrvené kúsky minerálnej izolácie (výrobného odpadu), ktorá sa nafúka do dutín v stavebnej konštrukcii. Efektívnosť takejto izolácie je otázna.
Penový polystyrén
Je to čiastočne amorfný termoplast. Pre svoje dobré tepelnoizolačné vlastnosti je veľmi rozšírený v stavebníctve, kde sa využíva na tepelnú izoláciu budov. Podľa spôsobu výroby a vlastností sa rozlišuje na EPS (expandovaný penový polystyrén), ktorý je charakteristický veľkými pórmi a XPS (extrudovaný penový polystyrén), ktorý je odolný voči tlaku a takmer neabsorbuje vodu. Vyrába sa len v špecializovaných prevádzkach a výlučne vo forme dosák rôznych rozmerov a v rôznych hrúbkach.
Penový polyuretán
Ide o špičku medzi komerčne dostupnými tepelnými izoláciami. Ja známy aj pod označením PUR pena. Všetky PUR izolácie majú rovnaký dvojzložkový systém, ktorým je zmes izocyanatu a polyolu (názvy komponentov sú pre pochopiteľnosť zjednodušené). Všetky polyoly sú vodou riediteľné, čo niektorí výrobcovia zneužívajú. Polyolové komponenty bývajú vyrábané aj z rastlinných produktov. Ich výrobcovia potom často prikladajú zbytočne vysokú váhu informácii, že ich PUR systém je rastlinného pôvodu. V súčasnosti existujú modifikované PUR systémy, v ktorých sa namiesto izocyanatu používa izocyanurat. Takýto systém sa volá PIR. PIR peny sú odolnejšie voči vplyvom tepla: PUR pena 100 °C dlhodobo, PIR pena 130 °C dlhodobo. PUR peny sa delia na peny s otvorenými bunkami a uzavretými bunkami. Špičkou sú PUR peny s uzavretými bunkami. Preto sa vo všetkých chladničkách (mrazničkách) a v elektrických bojleroch používa PUR pena s uzavretými bunkami ako tepelná izolácia. PUR penové izolačné materiály sa vyrábajú vo forme dosák, podobne ako polystyrén, niekedy sú pokryté hliníkovou fóliou alebo častejšie ako PUR pena aplikovaná na mieste (in situ). Výhoda aplikovania na mieste spočíva v tom, že sa izolácia prispôsobí každému povrchu stavebnej konštrukcie a vyplní všetky škáry, aj oku neviditeľné.
Rozvláknená celulóza
V podstate ide o rozdrvený odpadový papier s pridaním komponentov, znižujúcich tvorbu plesní a zabraňujúcich jej zničeniu hlodavcami alebo hmyzom. Otázna je trvanlivosť takejto izolácie, ako aj jej odolnosť voči plesniam, keďže aj minerálna (sklenná) vlna má v tomto slabinu. Aplikuje sa fúkaním do dutín stavebnej konštrukcie.
Ceny izolácií sa časom menia, závisia od zdroja a od množstva. V zásade platí, že čím je efektívnejšia izolácia tým je drahšia.